Popričale smo s mladom psihologinjom, knjigoljupkom i blogericom Juditom Kvestić (Judita Q), čije misli, zapise, ali i analize knjiga obožavamo čitati na njezinom blogu Quniverse. Možemo samo reći kako se već unaprijed veselimo Juditinoj knjizi, jer ni ne sumnjamo kako će biti riječ o pravoj poslastici za um i dušu. "Nadam se da ću jednog dana unutar svoje knjige moći pretočiti svoja najdublja promišljanja i uvide." post#10

 Intervju s Juditom Q

1.  Kada se pojavila tvoja ljubav prema čitanju? 

Moja ljubav prema čitanju se pojavila na ljeto s drugog na treći srednje, nakon pročitane Zločin i kazne Fjodora Mihajloviča Dostojevskog. Bila sam potpuno opijena genijem Dostojevskog. Nisam htjela da knjizi dođe kraj.


FOTO: Judita Kvestić

2. Koje su ti knjige promijenile život ili doživljaj istog? Možeš li nam preporučiti par naslova koje bi svaki knjigoljubac trebao pročitati?

Među knjigama koje su mi promijenile život svakako je već spomenuta Zločin i kazna, potom Bjesovi i Braća Karamazovi Dostojevskog, Rat i mir Lava Nikolajeviča Tolstoja te knjige Karla Gustava Junga: Psihologija i alkemija i Crvena knjiga. Moja topla preporuka svima su svakako djela Dostojevskog, ali i ostalih ruskih realista. Nitko ne piše s tolikom snagom i sofisticiranom dubinom kao što pišu Rusi. Svi veliki ljubitelji Dostojevskog će vam reći da je svaka pročitana knjiga nakon njegove pomalo mlaka i bljutava.



FOTO: Pinterest

3. Završila si studij psihologije. Što misliš o knjigama za samopomoć koje su danas postale svojevrsni mainstream. Ima li neka koja je s tvog stručnog stajališta uistinu vrijedna čitanja?

Mnogo toga što ulazi pod mainstream sa sobom neminovno donosi lošiju kvalitetu, jer je pisano s ciljem da odgovara masi, a ne pojedincu. Velika većina takvih knjiga donosi rješenja, a svaki psiholog zna da gotova rješenja ne pomažu. Knjiga koja je po mom mišljenju vrijedna čitanja je 12 pravila za život Jordana Petersona. Pisac nastoji unutar knjige kroz raznorazne životne primjere, mitologiju, priče iz Biblije, ali i kroz primjere iz svoje kliničke prakse potaknuti čitatelja na kritičko razmišljanje, i takav pristup, po meni, ima najviše smisla.


FOTO: Pinterest

4. Koji je tvoj doživljaj okoline i svijeta u kojem živiš? Smatraš li da mladi dovoljno čitaju i kritički promišljaju? Mi nekako imamo osjećaj da je ponekad teško naći ljude s kojima možeš podijeliti svoju ljubav prema knjigama te na nekom intelektualnom nivou raspravljati o pročitanom.

Slažem se s vama da nije jednostavno pronaći sugovornika s kojim možete razgovarati na jednoj višoj razini, tako da je zapravo pravi blagoslov ako imate nekog takvog uza sebe. Danas se živi iznimno brzo, usudit ću se reći i nezdravo. Radimo da odradimo, usmjeravamo se više na kvantitetu nego na kvalitetu i to htjeli-ne htjeli ostavlja posljedice. Mladi su danas izloženi kratkim i zabavnim online sadržajima uz koje ne misle, već se odmaraju. To u konačnici dovodi do toga da često nemaju ni volje ni živaca otvoriti jednu knjigu koja zahtjeva njihovo strpljenje i koncentraciju. Zato je tu bitna uloga roditelja, ostatka obitelji, učitelja, profesora i drugih odraslih da ih izlažu kvalitetnijim sadržajima. Nikad ne znate kada će vaša preporuka potaknuti neku mladu osobu da dublje zađe u neku tematiku. Znamo da ljudi mogu odabrati svoje zvanje ili životni poziv samo na temelju nečije tuđe strasti, tuđih predavanja, tuđih misli… Jer to nešto “tuđe” već postoji u samom pojedincu. 

5. Imaš li želju i ambiciju u budućnosti napisati svoju knjigu? Ako da u kojem bi smjeru išla s istom; bi li to bile neke tvoje misli, nešto slično kao što trenutno radiš na svom blogu Quniverse?   

Imam želju, da. Htjela bih sakupiti još malo životne mudrosti i onda napisati knjigu koja bi išla u nekom psihološkom/filozofskom smjeru. Teško mi je sada projicirati na budućnost, ali recimo da iz sadašnje perspektive mislim da će to biti nešto slično načinu kako pišem na Quniversu. Nadam se da ću jednog dana unutar svoje knjige moći pretočiti svoja najdublja promišljanja i uvide. 



FOTO: Pinterest

Judita nas je osvojila video recenzijama knjiga na svom Youtube kanalu, a mi smo se jednoglasno složile kako bismo ju mogle slušati satima. Svakako pozdravaljmo ovu drugačiju i kreativnu audiovizualnu ideju predstavljanja knjiga. Bravo, Judita!





Primjedbe